Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Това каза директорът на театъра Гълъб Бочуков.
На 19 септември на голяма сцена публиката ще може да види как светът около нас може да стане по-добър и цветен.
„Премиерата е нашият подарък за всички деца по случай началото на учебната година. Пожелаваме им тя да е много успешна и ползотворна“, каза Бочуков и допълни, че това е един забавен спектакъл с поука както за деца, така и за възрастни.
Той припомни и думи на създателката на едни от най-обичаните детски произведения Астрид Линдгрен: „Ако съм успяла да озаря дори едно-единствено тъжно детство, значи съм напълно удовлетворена.”.
Режисьор на „Карлсон и Дребосъчето“ е Съби Събев, а драматизаци
Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев.
Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията.
Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в
Монах Авел се връща в София за концерт в зала „България“, с нова програма, съобщават организаторите от „Гост“.
Почитателите на пианото ще чуят шедьоври на класическата и съвременната музика от Бах до Пиацола – на 13 януари.
Преди това, на 10 януари, монах Авел ще гостува във Варна.
През март пианистът свири в зала 1 на НДК, както и в морската ни столица, концертите бяха наречени „Душата знае“.
„Аз правя програма, която предизвиква много различни чувства и спомени у човека. Другото е, че аз се опитвам да свиря с цялото си сърце. Всичко, което е вътре в мен и в душата ми, резонира в сърцата на хората“, казва монах Авел.
Монах Авел в гимназията е математик и пианис
Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.
Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.
Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.
Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.
Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато ч
Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна самостоятелна изложба „Намибия / Природата”.
Неговият поглед е уловил красотата на пустинята в африканската страна. Колекцията е част от общ проект на автора с неговата майка - проф. Десислава Минчева, който вече е представян в две събития в София.
Фотографиите и живописните творби са разделени в две серии, включващи природата и хората на Намибия.
„За мен беше щастие да се докосна до тази земя, която изглежда праисторическа, недокосната от човечеството. Има едно спокойствие в тази безкрайна пустош, което много ми хареса, но най-силно ме впечатли земята с нейните форми“, сподели Арабян и добави, че се надява когато хората видят снимките му да почувстват, че са били там.
По думите му посещенията в Намибия са добре организирани
Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.
Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов.
Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията.
В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От текстовете към фотосите посетителите ще научат, че платерините контролират растежа на водораслите, актинията е индикатор за чистотата на водата, а ктенофората Берое овата е внесена случайно в Черно море през 90-те години на ХХ век, но играе ключова роля, хранейки се с друга ктенофора, която унищожава зоопланктона.
В своите снимки от Световния океан Мартин Христов представя екзотични видове като колоритната риба клоун, рак - орангутан върху мехурчести корали, тигрови акули, дългопери риби - прилепи.
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
Диригентът Даниел Орен, италианското сопраното и носителка на „Пучини“ Анна Пироци и тенорът Хорхе де Леон излизат на сцената на Софийската опера и балет в спектакъла "Турандот" на Джакомо Пучини, с който се открива новият сезон, каза на пресконференция днес директорът акад. Пламен Карталов. В нея взеха участие също диригентът Орен, Пироци (която влиза в образа на Турандот) и Хорхе де Леон (когото публиката ще види като принц Калиф).
Всички тези имена пристигат, за да бъдат част от сърцето на Софийската опера, отбеляза той. Карталов анонсира, че веднага след "Турандот", ще бъдат представени „Ромео и Жулиета“, „Фалстаф“, „Матилда“.
„Тези артисти аз ги чаках много отдавна. С маестро Орен сме работили два пъти в Италия и винаги съм мечтал да дойде музикално да ръководи това, което иска в този театър“, каза Пламен
Живко Седларски, известен като Рицаря на стоманените дами, ще превърне НДК в модно пространство, но вместо модели ще дефилират изящни стоманени скулптури.
На 19 септември се открива неговата изложба Haute couture – haute soudure, съобщават от НДК.
Освен своеобразен „моден“ старт на есенния културен календар на НДК, събитието символично предшества възобновяването на традиционния „Салон на изкуствата“.
Изложбата е наречена Haute couture - Haute soudure (Висша мода – висша заварка) - име само по себе си провокиращо с куража на артиста да покани изяществото на „железен танц“, разказват от НДК.
Ефирни, смели, оригинални и от метал – това са творенията на Живко Седларски. Скици, рисунки, пластики и скулптури ще оживя
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
Камерният концерт на Русенската опера "Бетовен - сонати за цигулка и пиано" ще бъде представен утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ценителите на класическото изкуство ще имат възможност да чуят Сонати за цигулка и пиано № 4 и № 10 на Бетовен в изпълнение на Тамара Лазарова - цигулка, Веселина Ботева - пиано, Габриел Тато - цигулка, и Божена Петрова - пиано.
Според четиримата музиканти сонатите са твърде различни по характер, тъй като са писани в различни периоди от живота на композитора, но и в двете се усеща непрестанно бликащата енергия, динамизмът, драматизмът и философските обобщения, характерни за Бетовен.
Двете части на изложбата са придружени с информация, предоставена от учените от Института по океанология към БАН, за уникалността на Черно море и предизвикателствата пред опазването на екосистемата му, тъй като според данните то е най-бързо затоплящото се море в света вследствие на глобалното затопляне, както и за Световния океан. За подготовката е помогнала д-р Радослава Бекова от института.
Любомир и Мариана Клисурови посвещават изложбата на паметта на фотографа Веселин Недев, когото загубихме наскоро. Той е един от първите подводни фотографи в България.
Проектът се реализира с подкрепата на Фонд „Култура" на Община Варна.