Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.
За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.
Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.
Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.
На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.
Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".
Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера
Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на Международния джаз фестивал в Кайро, който ще се състои от 31 октомври до 8 ноември, каза основателят на фестивала Амро Салах. Провеждането на престижния музикален форум и участието на групата се осъществява с подкрепата на българското посолство в Египет.
В тазгодишното 16-о издание ще участват артисти от петнадесет държави. Освен България това са Египет, Дания, Испания, Португалия, Австрия, Австралия, Чехия, Германия, Бразилия, Нидерландия, Италия, Полша, Великобритания и Швейцария. Програмата включва и филмови прожекции, уъркшопове, джемсесии, фотоизложба и детска програма.
“Аутентик” е основана през 2012 година от Живко Василев (кавал и пиано) и Райна Василева (вокал и перкусии). През 2018 г. към групата се присъединяват Борислав Илиев (китара) и Стоил (ударни инструмен
Певицата Тейлър Суифт ще закрие европейската част от турнето си Eras с пет концерта на стадион "Уембли" в Лондон, предаде ДПА.
Това се случва, след като 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт миналия месец, при което три момичета загинаха след нападение с нож във ваканционен клуб, посветен на певицата.
През пролетта и лятото Суифт обикаляше пълните стадиони на Стария континент, докато в началото на месеца трите й концерта във Виена не бяха отменени заради предполагаем заговор, припомня ДПА.
Концертите на певицата на "Уембли" ще са първите след това. Тя се качва на сцената на 15, 16, 17, 19 и 20 август.
По-рано този месец кметът на Лондон Садик Хан заяви пред Скай нюз, че британската столица "ще продължи" да бъде домакин на концертите на Суифт.
"Имаме огромен опит в полицейската охрана на таки
Един от най-почитаните диригенти на нашето време – Мишел Табачник, застава пред Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор на 5 декември, за да представят „Реквием“ от Джузепе Верди. Събитието е в зала „България“, съобщават от филмахроминята.
Солисти са Цветелина Василева – сопрано, Мариана Пенчева – мецосопрано, Борис Луков – тенор, и Евгений Станимиров - бас.
„Макар да е доста по-различен от традиционните образци, „Реквием“ на Джузепе Верди е любима и предпочитана творба за милиони почитатели на класическата музика по света. Вече близо век и половина той се радва на непресъхваща слава и не слиза от концертните сцени. Единствено произведение на автора в този жанр, Реквиемът
„Лисицата и котараците“ представя ново видео, нова песен и нов член на групата. Събитието е на 1 ноември в Sofia Live Club и обещава ураган от рок, поп, джаз, фламенко, кънтри, естрада, реге и много други, информират организаторите.
Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца и Иван Велчев ще покажат за първи път видеото на песента „Здравей, покойник!“ по романа на Джордж Оруел „1984“. Режисьор е Кирил Добрев, а сценограф - Мариета Голомехова.
Публиката ще чуе за първи път и новата песен по романа на Стивън Кинг – „Гняв“.
„Лисицата и котараците“ разказва историите и перипетиите на литературни герои от велики романи като „Майстора и Маргарита" на Булгаков,
Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.
Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов.
Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията.
В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От текстовете към фотосите посетителите ще научат, че платерините контролират растежа на водораслите, актинията е индикатор за чистотата на водата, а ктенофората Берое овата е внесена случайно в Черно море през 90-те години на ХХ век, но играе ключова роля, хранейки се с друга ктенофора, която унищожава зоопланктона.
В своите снимки от Световния океан Мартин Христов представя екзотични видове като колоритната риба клоун, рак - орангутан върху мехурчести корали, тигрови акули, дългопери риби - прилепи.
Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.
Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.
По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.
„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.
Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м
В новата си песен Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. Автори на музиката на „Всеки ден“ са певицата и Денис Попстоев, съобщават от „Орфей мюзик“.
По думите им песента е вдъхновена от нейния дългогодишен партньор, с когото това лято тя размени обети на интимна церемония, заобиколена от семейството и най-близките приятели: „Всеки ден“ улавя онези малки моменти, които често остават незабелязани. Това са малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. И тук, както в предишния си авторски проект „Диамант“, Прея показва новата си музикална посока — цветна комбинация от афро и поп звуци, гарнирани с елементи от българския фолклор, вплетени майсторски в
Не обръщаме внимание на човешката душа, а тя боледува много често. Това каза Димитър Туджаров-Шкумбата.
На 12 октомври в Joy Station той ще представи спектакъла си „Смях ли бе да го опишеш – 120 години не стигат“, посветен на 70-годишнината от рождението му и 50 години на сцена.
Според Туджаров човешката душа боледува от всичко ненормално за един нормален човек. По думите му това са агресията, нищетата, болестите, отношенията. Напоследък много неща я нараняват, а лекарството е смехът, смята той.
Представлението с разкази от лични преживявания и наблюдения върху случки от заобикалящата ни среда част от „Междузвездното турне на Шкумбата и приятели“, започнало на 1 април.
„Много изненади ще има за приятелите в Joy Station“, каза Шкумбата.
По думите му в програмата участват артисти от различни музикалн
Боян Дановски търси винаги изненадите, една от любимите му думи е обрат.
Ако един спектакъл ти стане ясен още в първите десет минути, можеш като зрител вече да си вървиш, няма нужда да изчакваш края. Ако една фигура на сцената, една човешка биография изглежда прекалено гладка и логична – значи нещо в нея е пропуснато. В центъра на всяка негова постановка са актьорите.
Това казва режисьорът Владимир Дановски за своя баща Боян Дановски.
„В работата си с актьорите беше безкомпромисен, понякога дори жесток. Целта му беше да ги доведе до максимален резултат, да ги накара да надминат себе си. Не приемаше хора, които се задоволяваха с първия резултат, с най-лесното, които разчитаха само на данните си. Не можеше да се примири с това, че българските актьори, по-талантливи от много други, често играят под възможност
Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.
Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.
Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.
Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о
Двете части на изложбата са придружени с информация, предоставена от учените от Института по океанология към БАН, за уникалността на Черно море и предизвикателствата пред опазването на екосистемата му, тъй като според данните то е най-бързо затоплящото се море в света вследствие на глобалното затопляне, както и за Световния океан. За подготовката е помогнала д-р Радослава Бекова от института.
Любомир и Мариана Клисурови посвещават изложбата на паметта на фотографа Веселин Недев, когото загубихме наскоро. Той е един от първите подводни фотографи в България.
Проектът се реализира с подкрепата на Фонд „Култура" на Община Варна.